Katecheza 1 „Kościół jest jeden”
W naszych wielkanocnych katechezach chcemy spojrzeć na Kościół. Na wspólnotę ludzi wiary, która rodzi z zalęknionych uczniów, zamkniętych w wieczerniku. Tam rozpoczyna nie czas Kościoła. Po Wielkanocy rozpoczynają się dzieje Kościoła i nadzieje dla świata.
Pierwszą z naszych katechez pt: „Kościół jest jeden”. Podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej wyznajemy: „Wierzę w JEDEN, święty, powszechny i apostolski Kościół”
Spójrzmy więc co to znaczy:
KOŚCIÓŁ JEST JEDEN:
Żyjąc w społeczeństwie otwartym na różne kultury, słyszymy o rozmaitych kościołach, np. o kościele katolickim, ewangelickim czy prawosławnym. Jednak w każdą niedzielę mówimy: „wierzę w jeden Kościół”. Jak zatem rozumieć jedność Kościoła?
- „Kościół jest jeden: ma jednego Pana, wyznaje jedną wiarę, rodzi się z jednego chrztu, tworzy jedno Ciało, jest ożywiany przez jednego Ducha…” (KKK 866).
- Kościół jest jeden ze względu na swoje źródło, którym jest doskonała jedność Osób Trójcy Przenajświętszej: Ojca, Syna i Ducha.
- Jako wierzący jesteśmy zobowiązani wyznawać, że jedynym Kościoła Chrystusowym jest Kościół katolicki rządzony przez Następcę Piotra i przez biskupów pozostających z nim w łączności (por. KKK 816). Wierzymy, że Kościół katolicki – pomimo grzechu i słabości jego wyznawców – jest autentycznym i jedynym Kościołem Chrystusowym.
- Wielkie bogactwo różnorodności nie sprzeciwia się jedności Kościoła. Jedynie grzech i ciężar jego konsekwencji zagraża nieustannie darowi jedności(por KKK814).
- „W kościołach i wspólnotach kościelnych, które odłączyły się od pełnej komunii z Kościołem katolickim, istnieją liczne pierwiastki uświęcenia i prawdy (KomKKK 163)
To tylko króciutki wycinek. Chcesz poczytać więcej, dowiedzieć się więcej zerknij do Katechizmu Kościoła (link).
Zadanie na pierwszy tydzień:
W tym tygodniu myślimy o jedności Kościoła. Wyrazem tej jedności jest Papież. W tym tygodniu jako pierwsze z zadań dowiedz się czegoś więcej o papieżu, niż tylko to, że przyjął imię Franciszek. Dowiedz się jak ma na imię biskup diecezji, w której aktualnie żyjesz, biskup tej diecezji w której się urodziłeś, zostałeś ochrzczony.
Znajdź czas na modlitwę . Czy to ze swoją rodziną, z tymi z którymi mieszkasz lub po prostu sam (Spróbuj ustalić jedną porę na ten tydzień). Zapal pierwszą z 7 świeczek. Swoją modlitwą otocz tych, którzy kierują Kościołem. Papieża, biskupów, proboszczów, aby zawsze byli otwarci na natchnienia Ducha Świętego.
Jeśli masz dzieci, zacznij z nimi składać obraz kościoła. W linku pierwsza część (będzie ich 4) obraz 1 kościoła Możecie już rozpocząć kolorowanie lub poczekać na następną część. Tę część wspólnego zadania możecie wykorzystać do opowiedzeniu dziecku o Kościele. Zarówno o budynku do którego chodzimy na modlitwy (obyśmy szybko mogli wrócić), jak i o Kościele, który tworzymy jako wspólnota.
W kometarzach na FB podziel się swoimi doświadczeniami tego pierwszego tygodnia wspólnej modlitwy za pasterzy Kościoła.
Z błogosławieństwem ks. Mariusz i ks. Łukasz
Wielkie Bóg zapłać za duchowe wsparcie którym otaczacie nas w tych jakże dziwnych czasach gdzie nie jest nam dane gromadzić się we wspólnej modlitwie.
Pozostańcie w zdrowiu otoczeni łaską Ducha Św.