Katecheza 2 „Kościół jest święty”
Zapraszamy na drugą z naszych katechez zatytułowaną: „Kościół jest święty”. Składając wyznanie wiary wypowiadamy słowa: „wierzę w święty Kościół powszechny”.
Spójrzmy więc co to znaczy:
Jak zatem pogodzić grzeszność członków Kościoła z wyznaniem wiary w jego świętość?
„Kościół jest święty ponieważ jego twórcą jest Najświętszy Bóg; Chrystus wydał się na ofiarę, aby go uświęcić i czynić go uświęcającym; Duch Święty ożywia do miłością. W nim została złożona cała pełnia zbawczych środków” (KomKKK 165).
Już u początków istnienia Kościoła św. Paweł w Liście do Efezjan pisał, że Chrystus umiłował i oczyścił Kościół, aby był on chwalebny, nie mający skazy, święty i nieskalany (zob. Ef 5,26-27). Kościół, chociaż składa się z grzesznych ludzi, przez Chrystusa niesie uświęcenie. To w nim także Jezus Chrystus złożył „całą pełnię zbawczych środków”. W nim wreszcie zdobywamy świętość dzięki łasce Bożej (por. KKK 824).
Stanowiąc Kościół jesteśmy wspólnotą świętych, bo otrzymaliśmy chrzest święty, uczestniczymy w świętej Eucharystii, przyjmujemy inne sakramenty. Przez Kościół doświadczamy orędownictwa i wspólnoty z Maryją, aniołami, apostołami i świętymi.
Kościół ma świadomość, że tu na ziemi naznaczony jest świętością jeszcze niedoskonałą (KK 48). Dlatego ciągle „podejmuje pokutę i odnowę” (KK 8).
Zadanie na drugi tydzień:
W tym tygodniu myślimy o świętości Kościoła ale też o jego grzeszności. W czasach, kiedy tak wiele słyszymy o skandalach ludzi kościoła tym bardziej módlmy się o świętość dla każdego z nas. Zadania na nadchodzący tydzień mają dotykać tego tematu. Zarówno troski o świętość jak i wynagrodzenia za grzech. Świętość Kościoła wynika ze świętości Boga, który zapoczątkowuje naszą świętość w momencie naszego chrztu. Kontynuuj modlitwę, zapal kolejną, drugą już świecę. Niech w tym tygodniu towarzyszą ci te dwie intencje: własne uświęcenie i uświęcenie wspólnoty Kościoła oraz zadośćuczynienie za grzech.
Przypomnij sobie datę swojego chrztu, podziękuj w modlitwie za ten dar. Opowiedz swoim dzieciom o ich chrzcie. Jeśli macie zdjęcia z tego wydarzenia warto je wspólnie obejrzeć, przypominając sobie jakie zobowiązania zostały wtedy podjęte. Możesz ściągnąć (link) kolejną część (2) obrazu kościoła i wraz z dziećmi „budować” wasz obraz budynku kościoła.
Spróbuj się podjąć jakiegoś uczynku pokutnego (post, modlitwa) w intencji wynagradzającej za grzechy członków Kościoła
Z błogosławieństwem ks. Mariusz i ks. Łukasz